Научниците од Универзитетот во Филаделфија создадоа гума за џвакање од растителна основа која може да го спречи вирусот САРС-КоВ-2 да се размножува во плунката.

САРС-КоВ-2 се размножува во плунковните жлезди и неутрализирањето на вирусот во усната шуплина би можело да го спречи преносот на инфекцијата и да ја намали сериозноста на болеста, а тоа треба да биде задача на џвакање гума за џвакање со ензим за конвертирање на ангиотензин 2 (ACE2), пишува Живим.

Биоенкапсулираните протеини во гума за џвакање се стабилни и целосно функционални неколку години доколку се чуваат на собна температура, што ја прави оваа форма на лекот значително поевтина и подостапна варијанта во споредба со трошоците за складирање и транспорт на моментално достапните вакцини.

Студијата покажа дека нивото на РНК вирус во плунката изложена на гума за џвакање со ензимот ACE2 падна на едвај мерливо ниво.

Оваа иновативна гума за џвакање се очекува да влезе во фазата на клиничко испитување за да се види дали навистина може да го спречи ширењето на инфекцијата.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Во Македонија бројот на работни часови во неделата е меѓу највисоките во светот
Следната статијаПриродни и органски начини за нега на вашата коса

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде