Безброј пати сме слушнале колку здравствени придобивки има чајот. Со оглед на тоа што чајот се пие ширум светот со векови и дека неговиот главен синоним е „еликсирот на здравјето“, ретко кој размислувал што навистина се наоѓа во вреќа со суви билки.

Верувале или не, во само 40 примероци, научниците откриле траги од дури 1.200 различни видови безрбетници. Зад себе оставаат траги на листовите од чаевите што ги јаделе или само ги поминувале.

Ова вклучува различни секрети, измет и надворешни слоеви на мртво ткиво.

Она што навистина не изненади е огромната разновидност што ја откривме, вели генетичарот Хенрик Крехенвинкел од Универзитетот во Трир.

Во една кесичка зелен чај најдовме траги од дури 400 видови инсекти.

Истражувачите откриле траги од 3.264 видови безрбетници од примероци од чај и билки, како и ДНК траги од лебарки, вошки, пајаци, пеперутки, муви, богомолки и други инсекти.

Креченвинкел и неговите колеги се сомневаат дека има толкава разновидност во трагите поради начинот на кој се обработуваат растенијата: растенијата се мелеат и фин ДНК материјал од сите делови на полето во кое се одгледуваат, кој се меша со растителен материјал кој потоа спакувани во вреќи.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Ампева: Не е фер цело време да се бараат покачувања на платите во јавниот сектор додека приватниот колабира
Следната статијаНа вработените им недостасува доверба од претпоставените за да бидат поефикасни и продуктивни

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде