Можеби се чини дека кога човек ќе умре, неговото тело повеќе нема да може да реагира понатаму.

Без циркулација на крв и воздух, внатрешните системи брзо ќе се исцрпат.

Но, најновите научни истражувања открија интересно откритие.

Во неживо тело, оживуваат „зомби“ клетки, чија активност се зголемува веднаш по смртта на една личност.

Всушност, некои клетки во човечкиот мозок ја зголемуваат својата активност откако ќе умреме.

Тие биле откриени од научници од Универзитетот во Илиноис кои ги проучувале реакциите во мртво човечко тело.

Тие ги нарекоа специфичните клетки „зомби“ затоа што ја забрзуваат нивната активност токму кога некое лице ќе се прогласи за мртво и се обидуваат да извршат важни функции, како некој да заборавил да им каже дека веќе не е потребно да бидат активни.

Порталот Science Alert извести за револуционерното откритие на клетките.

ИЗВОРАло
претходниот член,Земајте по една лажичка маслиново масло секое утро!
Следната статијаБорисов: Македонците по нас со камен ние по нив со вакцини

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде