Тоа е најлошата грешка во последните години што ја погоди опсерваторијата. Внатрешен компјутер запре на 13 јуни, што доведе до тоа научните инструменти да бидат ставени во „безбеден режим“ – каде што сите несуштински системи се исклучени.

Сега, можното потекло на дефектот е пронајдено во контролната единица што снабдува електрична енергија. Контролорите на земјата ќе започнат да префрлаат на „резервен“ хардвер во четврток, во обид повторно да функционира една од најважните научни алатки во историјата.

Иако истражувањата во астрономијата се суспендирани од јуни, Наса вели дека самиот телескоп и научните инструменти се исправни.

Официјални лица изјавија дека можната причина за дефектот лежи во Единицата за контрола на напојувањето (ПЕК). Ова обезбедува стабилно напојување на хардверот на компјутерот.

Тоа е компјутерот со носивост кој престана да работи уште во јуни.

Можната дијагноза во врска со PCU дојде од информациите собрани кога инженерите се обидоа да го рестартираат и реконфигурираат „компјутерот за носивост“ и „резервниот компјутер“.

Експертите веќе се обидоа да испратат копнени команди за ресетирање на PCU, но овој напор не успеа. Менаџментот на Наса сега даде одобрение тимот за обновување на Хабл да се префрли на резервна единица.

Ова е операцијата што треба да започне во четврток; доколку биде успешен, ќе бидат потребни неколку дена за целосно враќање на опсерваторијата во нормални научни операции.

Лансиран во вселенскиот шатл Дискавери во 1990 година, Хабл презеде над 1,5 милиони набудувања. Овие се искористени за објавување на околу 18 000 научни трудови.

Придонесе за некои од најзначајните откритија во астрономијата. Едно од овие беше набудувањето дека експанзијата на Универзумот се забрзува. Ова пак довело до заклучок дека најголемиот дел од космосот е составен од мистериозни „работи“ наречени темна енергија.

Наследникот на Хабл, вселенскиот телескоп Webејмс Веб (JWST), треба да биде лансиран кон крајот на оваа година. Но, многу астрономи се надеваат дека двата ќе можат да работат паралелно – барем за одреден временски период.

ИЗВОРBBC News
претходниот член,Врховниот суд во Шпанија заклучи дека карантинот е неуставен
Следната статијаВременска прогноза: Сончево и многу тополо со локална облачност!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде