Поголемиот дел од напредокот на Украина во ЕУ реформите е постигнат затоа што народот ја има Европа во своите срца и своите умови, истакна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, во нејзиниот говор на десеттиот „Атински демократски форум“, додавајќи дека истото важи и за пријателите во Албанија, во Македонија и низ Западен Балкан, како и за Молдавија и Грузија, кои исто така побараа да се приклучат на ЕУ, јави дописничката на МИА од Атина.

Фон дер Лејен детално говореше за демократијата и демократските вредности, истакнувајќи дека со рускиот напад врз Украина се води „војна на автократијата против демократијата“, но и изрази длабоко убедување дека „демократијата ќе надвладее“. Таа нагласи и дека низ Европа дува ветерот на промени.

Рече дека сите демократии се „работа во тек, вклучително и внатрешноста на ЕУ, изградена врз ветувањето за единство во различноста“ и додаде дека сепак ова ветување не е целосно постигнато.

Говореше за четири приоритети на кои е потребно фокусирање: новите закани, повеќекратните кризи, обидите за нови граници и идните генерации.

За новите закани рече дека „воените бродови и војниците повеќе не се единственото оружје во рацете на странските автократи“, туку и дезинформациите, како и сајбер нападите, што „исто така се дел од нивната војна против демократијата“.

Во однос на повеќекратните кризи, потсети на пандемијата, на здравствената криза и успешната набавка на вакцини, се осврна на реакцијата на Унијата „со брзина на светлината на рускиот напад против Украина, со најголемиот пакет санкции во историјата“ и порача дека „демократиите можат да постигнат резултат ако дејствуваме обединето“.

-Нападот на Путин против Украина е обид да се смени текот на историјата и да се запре долгиот пат на демократијата, истакна претседателката на ЕК објаснувајќи го третиот приоритет и додаде дека не се работи само за војната на Русија против Украина, туку и на низа други демократии во светот.

Како четврти приоритет посочи дека „никогаш не треба да заборавиме дека нашите демократии им припаѓаат на идните генерации“.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Презентирана студијата „Ставови и перцепции на новинарите за транспарентноста на правосудството“ во издание на ЗНМ
Следната статијаУчениците ќе ги добијат своите учебници до крајот на првото полугодие

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде