Комитетот за сообраќај на австрискиот парламент усвои амандман на Законот за сообраќај, со кој се предвидуваат повисоки казни за возачите кои не го почитуваат ограничувањето на брзината, а се овозможува забрзување на процесот на одземање на регистарски таблички и клучевите од автомобилот.

Предвидена е минимална казна од 300 евра за илегално „преработените“ автомобили кои може да се наплатат на лице место.

Провинциите Виена, Корушка и Салцбург веќе најавија дека ќе формираат специјални единици за борба против илегалните трки.

Таканаречената „родранер“ и „тјунинг“ сцена во Австрија значително пораснала во последните години. Групите се многу активни и добро вмрежени.

Организираат диви трки во градските средини, а со тоа го загрозуваат населението, посочуваат од полицијата.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Урнебесни начини на кои жените во минатото откривале дали се бремени, а еве и кога настанале првите тестови за бременост:
Следната статијаПонеделник ќе биде единствениот сончев ден во претстојната недела

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде