Нов Зеланд ја назначи својата прва домородна министерка за надворешни работи во понеделникот да го претставува она што се формира како еден од најразновидните парламенти во светот.

Нанаја Махута, која е Маори, домородниот народ на Нов Зеланд, пред четири години, исто така, стана првата пратеничка во земјата што носеше моко кауа, традиционална тетоважа на брадата.

Претходниот министер за надворешни работи на земјата, Винстон Питерс е исто така Маори.

Јас сум привилегиранa што можам да го водам разговорот во странски простор, рече Махута, според националниот радиодифузер Радио Нов Зеланд.

Левичарската партија на премиерката Jacасинда Ардерн беше реизбрана мирно минатиот месец, освојувајќи 49,1% од гласовите според првичните резултати.

Заземајќи 64 од 120 места, нејзината партија прва освои мнозинство од моментот кога беше воведен сегашниот политички систем на земјата во 1996 година.

Дојдовниот парламент на Ардерн се чини дека ќе биде еден од најразновидните во светот.

Скоро половина од законодавците во земјата ќе бидат жени – значително повисоки од глобалниот просек од 25%.
Околу 10% од влезниот парламент се отворено ЛГБТК – повисоки од претходниот носител на титулата, Велика Британија, каде околу 7% од членовите на Долниот дом се отворено хомосексуалци, според националниот радиодифузер Телевизија Нов Зеланд.

Новиот заменик-премиер на Нов Зеланд, Грант Робертсон исто така е хомосексуалец.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде