Шефот на медицински истражувачки институт што го спроведува првото клиничко испитување во Австралија за тоа дали хидроксихлорокинот може да спречи Ковид-19 е прогласен за Мелбурнијан на годината.

Директорот на институтот Валтер и Елиза Хол, проф Даг Хилтон, беше именуван од градоначалникот на лордот во Мелбурн, Сали Кап, во саботата:

Проф. Хилтон го води WEHI, каде што истражувачите ја користат својата експертиза во заразни болести и имунологија за да работат на итни истражувања и третмани за КОВИД-19. Ова вклучува истражување за тоа како се развива имунитетот кон Covid-19 и терапии со антитела кои можат да го блокираат влегувањето на вирусот во клетките.

Проф. Хилтон е страстен застапник за здравствени и медицински истражувања, разновидност и вклученост и родова еднаквост во науката.

Хилтон рече:

Голема привилегија е како директор на WEHI да може да ги собере најсветлите умови од целиот свет кои соработуваат и иновираат за да им помогнат на луѓето да живеат поздраво подолго. Мелбурн е меѓународно признат и жив центар на биомедицинско истражување и прекрасно е што градот Мелбурн ги препознава и ги поддржува нашите неверојатни истражувачи.

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Драстичо намалување на количина на вода и во Охридско Езеро
Следната статијаКако правилно финансиски да го описмените вашето дете