Оние кои одгледуваат собни растенија знаат дека тие нема да растат и цветаат само од вода. Хранењето е многу важно. Но, не било кој. Најдобро е да ги негувате цвеќињата во затворен простор со природни лекови.

Ова ѓубриво е одлично за домашни растенија!

Можеш да користите:

  • 1 лажица шеќер;
  • 30 ml паста за заби;
  • вода во која се вареле компири;
  • талог од кафе

Цветовите го сакаат шеќерот бидејќи содржи гликоза и фруктоза. Гликозата им служи на растенијата како извор на енергија. Повремено истурајте по една лажица шеќер на површината на земјата, а потоа полевајте го растението. Ова треба да се прави еднаш неделно.

Цветовите во затворен простор не сакаат кисела почва, а пастата за заби ќе ви помогне да се справите со тоа. Во 1 литар вода исцедете околу 30 ml паста за заби, протресете ја водата и наводнете ги цветовите. На овој начин, калциумот директно ќе влезе во почвата и ќе обезбеди храна за корените на растението.

Ако пиете домашно кафе, никогаш не фрлајте ги остатоците. Додадете го во почвата што ја користите за садење домашни растенија.

Кафето содржи многу азот, а растенијата го сакаат. Но никогаш не ставајте талог од кафе на површината на тенџерето, секогаш мешајте го со почвата кога пресадувате цвеќе.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Цените на брашно и масло во постојано покачување, рафтовите на маркетите празни
Следната статијаГоран Поповски: Според Васту Шастра најдобри се овалните форми, зошто острите линии го сечат просторот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде