Неколку дена откако Универзитетот Оксфорд и АстраЗенека ги објавија резултатите од испитувањата за вакцини на Фазата 3, се појавија се поголем број прашања.

Наведената просечна ефикасност од 70% беше значително пониска од 94,5% до 95% пријавени од другите двајца водечки кандидати, Модерна и Фајзер.

Сепак, оваа вакцина сепак може да се покаже како повредна за светот од другите две во следните месеци.

Доколку се одговорат на прашањата за нејзините резултати и добие одобрување, тоа може да биде предводник во обезбедувањето на покриеност на вакцините во посиромашните земји каде што е итно потребно.

Владата на Велика Британија го направи првиот чекор во тој процес на одобрување во петокот, објавувајќи дека официјално го упатила кандидатот до регулаторот за лекови на Обединетото Кралство за проценка.

[Т] вакцината Фајзер е посветена на првичните дози што одат во ЕУ и САД. И снабдувањето на Модерна ќе биде врзано со САД барем во првата половина на 2021 година, па во светло на тоа, Оксфорд / Вакцината АстраЗенека е навистина добра вест за остатокот од светот “, изјави за Си-Ен-Ен Андреа Тејлор, помошник директор на програми во Дјук Глобал Здравствениот центар за иновации.

AstraZeneca вети дека ќе снабдува стотици милиони дози во земјите со низок и среден приход и дека вакцината ќе им ја доставува на непрофитна основа на овие нации во вечноста.

Вакцината развиена на англискиот универзитет Оксфорд е значително поевтина од другите и, што е клучно, би било далеку полесно да се транспортира и дистрибуира во земјите во развој отколку нејзините ривали, бидејќи не е потребно да се чува на температура на мраз.

-Мислам дека тоа е единствената вакцина што може да се користи во тие услови во моменталното време, изјави за Си-ен-ен Азра Гани, претседател на епидемиологија на заразни болести на Лондонскиот империјал колеџ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде