На онлајн гејмерите помлади од 18 години ќе им биде дозволено да играат само еден час во петок, викенд и празници, соопшти кинескиот регулатор за видео игри.

Националната администрација за печат и публикации за државната новинска агенција Ксинхуа изјави дека играњето игри ќе биде дозволено само од 20 до 21 часот.

Исто така, им наложи на компаниите за игри да ги спречат децата да играат надвор во овие моменти.

Претходно овој месец државен медиум ги именуваше игрите на Интернет како „духовен опиум“.

Ќе се зголемат и инспекциите на компаниите за игри на интернет, за да се провери дали се спроведуваат временските ограничувања, рече регулаторот.

Претходните правила ја ограничуваа играта на деца преку Интернет на 90 минути дневно, што се зголемува до три часа на празници.

ИЗВОРBBC
претходниот член,Влез во рестораните низ Македонија ќе биде дозволен само со две примени дози на вакцина
Следната статијаШто се случува со нашето тело ако нагло престанеме да конзумираме кафе?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде