Шведската владејачка партија објави дека го поддржува влезот на земјата во НАТО, но со два услова, на нејзина територија да нема нуклеарно оружје или постојани бази на тој воен сојуз.

Претседателството на Социјалдемократската партија одлучи да работи на апликацијата на Шведска за членство во НАТО, а доколку биде прифатена, ќе ја задржиме резервата за распоредување нуклеарно оружје и постојани бази на НАТО на нашата територија, се вели во соопштението објавено по партиската лидерска средба.Би-Би-Си.

На прес-конференцијата што следеше, премиерката Магдалена Андерсон рече дека одлуката за аплицирање за членство во НАТО не е насочена против Русија, туку е оценета како најдобра за Шведска.

Ако Шведска беше единствената во балтичкиот регион што ќе остане надвор од НАТО, ќе беше многу ранлива, рече Андерсон. Таа изрази надеж дека, колку што е можно, апликацијата на Шведска ќе биде синхронизирана со Финска, која исто така ќе аплицира за членство во НАТО.

Покрај Шведска, особено загрижува барањето за итен прием на Финска во НАТО. Овој потег според стручните лица од областа на безбедноста е сериозна закана за ширење на постојниот конфликт помеѓу Русија и Украина. Влегувањето на Финска во НАТО може да го интензивира конфликтот, но и да го прошири на нови области во Европа.

За потсетување воениот конфликт помеѓу Русија и Украина изби по противењето на Русија, во непосредна близина на нејзинатаа граница да има распоредено НАТО војска.

ИЗВОРМондо.рс / Мој збор
претходниот член,Градежен шут и медицински отпад често завршуваат во градските контејнери
Следната статијаКако да одржите високи стандарди во работењето и професионалностa?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде