Списокот на секојдневни намирници со подеднакво корисни својства, кои се припишуваат на суперхраната, може да биде доста долг. Доволно е да се следат хранливите материи во суперхраната за да се најдат слични здрави, локални и одржливи партнери.

Кога зборуваме за гоџи бобинки, на пример, познато е дека содржат антиоксиданси како полифеноли, помалку е познато дека и другите овошја, како сливите, го имаат истото соединение.

Нивната содржина на бета-каротен може да се компензира и со 50 g моркови, по пониска цена и на многу поодржлив начин. Но, хранливите материи во гоџи бобинките не се единствените кои лесно може да се добијат од храна која ни е лесно достапна.

Киноата е храна која можеме да ја вклучиме во исхраната, а нејзината главна сопственост е да ни обезбеди протеини и влакна, нешто што можеме да го добиеме и од мешунките, објаснува Перез Хименез. Исто така, хималајската сол ни обезбедува натриум хлорид, сè што наоѓаме во обичната сол.

Затоа, кога станува збор за хранливи материи, имаме можност за суперхрана и локални верзии на храна со исти хранливи материи. Имаме и здрава храна како киноа и нездрава храна како што е секоја друга суперхрана.

Навистина можеме да ги добиеме истите хранливи материи што ни ги даваат суперхраната и од типична локална или медитеранска храна, велат експертите.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Станови во Центар 1800, во Чаир 1200, во Струга достигна 1300 евра за квадратен метар!
Следната статијаСонцето и ветерот за првпат во историјата генерираат 10 проценти од светската електрична енергија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде