Вакцината на Модерна
Вакцината на Модерна

Потрагата беше спречена со прикривање на кинеската држава, пишува „Дејли меил“, кој покрај западните разузнавачки служби, ја бараат научниците поради детали за нејзината борба со „Ковид“.

Хуанг Јанинг работеше на Институтот за вирусологија во Вухан и беше наведен како нула пациент во извештаите на Интернет што беа широко споделени во Кина во првите недели од избувнувањето, минатиот февруари.

Наводното откритие создало директна врска помеѓу пандемијата и лабораторијата за која постои сомневање дека случајно го ослободил вирусот, извршувајќи експерименти врз коронавируси кај лилјаците.

Во извештаите не е наведено кога Хуанг се заразила со вирусот и дали преживеала. Сепак, извештаите ја поддржуваат позицијата на американскиот Стејт департмент дека таа била прва од неколкуте истражувачи на контроверзниот институт, кои се разболеле со ковид-19 есента 2019 година, пред официјално да се потврди постоењето на новиот вид корона.

Кинеската влада и претставници на лабораторијата брзо успеаја да ги демантираат извештаите во тоа време и да ги отстранат од Интернет, тврдејќи дека Хуанг е безбеден и здрав некаде во Кина.

Наводната порака на Хуанг тогаш се појави на апликацијата „WeChat“, што е кинески еквивалент на „WhatsApp“, во која им рече на своите колеги и професори од Институтот дека е жива, инсистирајќи на тоа дека извештаите се лажни.

Ако забележите каква било е-пошта во врска со гласините за Ковид, кажете дека не е вистина – беше напишано во пораката.

Нејзиниот поранешен шеф, професорот Веи Хонг Пинг, тогаш тврдеше дека го напуштила институтот во 2015 година и му се јавила на телефон за да ги демантира извештаите.

Еден ден подоцна, кинеската новинска агенција изнесе нејасно тврдење дека разговарала со својот нов работодавач, без да наведува детали.

Хуанг исчезна од социјалните мрежи и нема никакви вести за неа откако беше идентификувана како нулата пациентка, додека нејзината биографија и историјата на истражувањето беа избришани од веб-страницата на институтот.

Речиси една година подоцна, единствената трага за неа е нејасна фотографија на лицето, која е зачувана од веб-страницата на оваа институција и која кружи на Интернет.

Хуанг останува енигма, а нејзиното име се споменува меѓу авторите на три научни труда објавени од Институтот Вухан од 2013 до 2015 година. вклучувајќи истражување на стафилококна бактерија.

Западните влади и разузнавачките агенции сфатија дека не успеале да го пронајдат научникот поради напорите на Кина да го прикрие случајот, пишува „Дејли меил“.

Стејт департментот изјави дека Комунистичката партија на Кина спречи истражители и глобални здравствени власти да интервјуираат истражувачи од институтот во Вухан, вклучувајќи ги и оние кои биле болни есента 2019 година.

Според американскиот државен секретар Мајк Помпео, кинеските власти ги спречуваат научниците да дознаат витални информации за сузбивање на пандемијата на вирусот корона.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде