Со возраста, мозокот се влошува и постои ризик од многу болести, вклучително и Алцхајмерова болест, и тој ризик нагло се зголемува по 40-та година од животот.

За да може мозокот да ги обнови своите клетки, потребно е правилно да се храни.

Доколку не се внесат потребните минерали и витамини во организмот, постои поголема шанса да почнете да заборавате на работите, да имате слаба концентрација и тешко да ги запомните, покажа истражувањето.

Оваа храна е одговорна за доброто здравје на мозокот:

Сулфурот е неопходен за нормално функционирање на мозочните клетки.

Сулфурот се наоѓа во зелка, моркови, краставици, лук, смокви, кромид и компири.

Цинкот ги подобрува менталните перформанси и составот на крвта, а исто така спречува некои нервни болести.

Цинкот се наоѓа во пченични никулци и пченични трици.

Калциумот е неопходен за нормални процеси на хематопоеза, а исто така спречува влегување на патогени во крвотокот и затоа штити од инфекција.

Калциумот се наоѓа во големи количини во јаболка, кајсии, цвекло, зелка, моркови, цреши, краставици, грозје, зелен зеленчук, бадеми, портокали, праски, ананас, јагоди и цели зрна.

Магнезиумот е неопходен за нормално функционирање на нервниот систем и спречување на нервни болести, несоница, вознемиреност, главоболки и депресија.

Магнезиум може да се добие од храна како бадеми, зелена салата, нане, цикорија, маслинки, кикирики, компири, тиква, сливи, ореви и цели зрна.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Совет на психолог: Три правила за совршен секс
Следната статијаДосадна работа убива повеќе одошто прекумерена работа!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде