Првата дама на САД во заминување Меланија Трамп конечно го објави нападот на Конгресот на 6 јануари. Таа во понеделникот рече дека е „разочарана“ и „обесхрабрена“ од минатонеделната рација во зградата на Конгресот во Вашингтон од страна на приврзаниците на нејзиниот сопруг, американскиот претседател Доналд Трамп.

Меланија Трамп потоа додаде дека е „срамно“ тоа што во меѓувреме се најде под влијание на „непристојни озборувања“ и „лични напади“.

Срамота е што во моментот на овие трагични настани кружеа валкани озборувања за мене, неоправдани лични напади и лажни измамнички обвинувања – од луѓе кои сакаат да бидат важни, рече таа, меѓу другото, во изјавата објавена на веб-страницата на Белата куќа.

Првата дама додаде дека сега е време САД да ги залечат раните и поделбите и дека овој пат не треба да се користи за лична корист.

„Скај њуз“ наведува дека не е познато што значело напади и озборувања сопругата на Трамп.

Поранешниот пријател и советник на првата дама, Стефани Винстон Волков, ги критикуваше „тишината и пасивноста“ на првата дама по краткорочното заземање на Конгресот.

Патем, Трамп прво избегна да го осуди насилството на неговите приврзаници. Прво ги пофали своите приврзаници во Капитол, а подоцна објави видео во кое го осудува нивното насилство и ги повикува да си одат дома.

ИЗВОРМондо
претходниот член,По Британија, голем снежен бран наскоро ќе ја зафати цела Европа
Следната статијаПоследици кај лицата кои „оздравеле“ од коронавирус

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде