Во тек е онлјан попишувањето на Македонците од дијаспората кои ја користат онлајн апликацијата изработена од Државен завод за статистика.

Заклучно со вчера до 20.00 часот попишани се 22.253 лица од дијаспората.

Во меѓувреме стартува кампањата насловена како „Тука живеам одлучувам, постојам“.

Кампањата има намера да ја подигне свеста за значењето при опфаќањето на сите етнички заедници во Македонија.

Пописот треба да заврши на 23ти Април, а голем дел од населението се сомнева во валидноста на податоците и најави бојкот на пописот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде