За две недели во Јужна Африка се убиени 24 носорози, потврди Министерството за животна средина.

Се вели дека се пронајдени седум тела во националниот парк Кругер, уште седум во провинцијата Мпумаланга, шест во КваЗулу-Натал и четири во Западен Кејп.

Министерството го осуди континуираниот лов на носорози поради нивните рогови, наведувајќи дека девет осомничени ловокрадци биле уапсени во првите 14 дена од декември.

Тој ги охрабрува луѓето да помогнат со секоја информација што може да доведе до апсење и кривично гонење на ловокрадците.

Убиени за кожа – смртоносна трговија со азиски слонови
Јужна Африка е дом на речиси 80 отсто од популацијата на африканските носорози, што е помалку од 30.000.

Стотици годишно се убиваат поради роговите – а најголемиот пазар е Азија, каде што рогот на носорогот е состојка во медицината и хербалните лекови.

Одделот за животна средина најави дека на почетокот на следната година ќе објави податоци за вкупниот број на убиени носорози во текот на 2021 година.

ИЗВОРBBC.COM/sr
претходниот член,ЕУ ќе го засилува притисокот за трета доза на вакцина
Следната статијаОд 1ви Јануари ќе плаќаме 34% повисоки сметки за струја од досегашните