Лидерите на ЕУ на состанокот на Советот на Европа во Брисел заклучија дека употребата на засилувачките дози е итна и е важна за борбата против коронавирусот.

Во заклучоците од самитот се наведува и важноста од координирање на активностите за да се осигура дека ковид-сертификатите ќе продолжат да гарантираат непречено патување.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, нагласи дека се очекува од средната на јануари сојот омикрон да биде доминантна варијанта на коронавирусот во рамките на ЕУ.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Временска прогноза: Нови снежни наноси
Следната статијаМасакар над носорозите во Африка

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде