Марина Цветаева е најголемата руска поетеса во дваесеттиот век со трагична судбина.

Неверојатно талентирана, таа започнала да пишува поезија кога имала само 6 години, не само на руски, туку и на француски и германски!

Својата прва стихозбирка ја објавила на 18-годишна возраст и привлекла неверојатно внимание од сите.

Животот не ја поштедил Марина Цветаева! Имено, нејзиниот сопруг бил застрелан под сомнение дека е политички шпион, нејзиното тригодишно дете починало од глад во сиропиталиште, а нејзината петнаесетгодишна ќерка била застрелана.

Оставена сама со нејзиниот син, таа се обидела да најде работа, но сите ја одбиле, верувајќи дека Цветаева може да биде германски шпион.

Не можејќи да го поднесе понижувањето, Марина Цветаева се обесила на 31 август 1941 година.

Собравме цитати од оваа прекрасна жена кои ја откриваат нејзината безвременска мудрост:

  • Светот има ограничен број на души и неограничен број тела.
  • Да се ​​сака значи да се гледа човекот како што Бог има намера да гледа.
  • Успех е да живеете во вашето време.
  • Слушајте и запомнете: секој што се смее на туѓа несреќа е или будала или подлец, а често и двете.
  • Единственото нешто што луѓето никогаш нема да ви го простат е дека сте успеале без нив.
  • Скулпторот е зависен од глина. Уметник во боја. Музичарот од инструмент. А поетот има само срце.
  • Никој не сака, никој не може да разбере една работа: како е кога си целосно сам.

 

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Два начина на осветлување на косата со лимон
Следната статијаПиот: Нови епидемии ќе има и понатаму, тоа ни е казна бидејќи не живееме во согласност со природата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде