Волшебниот вкус на манго прави да уживаме во слатки грицки и целосно да заборавиме колку е здрава.

Богато со витамини, минерали и растителни влакна, велат нутриционистите, ова овошје е одличен сојузник во борбата за зачувување на здравото срце, видот и силниот имунитет.

Кралот на овошјето, како што се нарекува манго во некои делови на светот, е богат со витамини.

Mанго дава одлична поддршка на имунитетниот систем, истакнуваат нутриционистите.

Добро познат антиоксиданс и борец за зачувување на видот, витамин А, е претставен со околу 24 проценти од препорачаната дневна доза.

Витамин Б6, но и други витамини од Б-комплексот, кои се богати со сочни плодови кои доаѓаат од тропските предели, го намалуваат ризикот од срцеви заболувања.

Споменатата количина на манго ќе задоволи 10% од дневните потреби на организмот за растителни влакна, а има и бакар, магнезиум и калиум, минерали многу корисни за човечкиот метаболизам.

Искокерцетин, кверцетин, физизин и астрагалин се само некои од ензимите содржани во овие портокалово-црвени или жолти плодови, благодарение на кои телото посилно се спротивставува на секојдневните предизвици што доведуваат до развој на болести како што се карцином на дебело црево, дојка и простата.

Поради сето тоа, советуваат експертите, јадете свеж манго што почесто. Сок од манго директно од соковник, се разбира, е исто така одличен избор. Вие исто така може да избегнете обработка.

ИЗВОРРецепти
претходниот член,Познатиот нобеловец Петар Хандке добива улица во Сребреница
Следната статијаСкопје ги спојува малцинствата и народите од ЕКС-ЈУ просторите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде