Светската кулинарска новинарка Јанеке Вругденхил ги наведува нејзините омилени рецепти со домати. Посебно ја издвои, Шопската салата, која оваа новинарка ја пробала додека била на посета во Скопје во 2019-та година. Таа ја нарекува салата со домати од Скопје.

– Менијата беа полни со локални јадења, а секое звучеше уште подобро од следното. На секое мени се наоѓаше едно јадење: шопска салата, салата од краставици, домати, кромид и бело сирење. Бидејќи има мали шанси да најдете македонско бело сирење во супермаркетот зад аголот, секое друго бело сирење ќе го стори истото – пишува Јанеке во својата колумна за девет омилени рецепти со домати.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Зошто работниците треба да се здружуваат во синдикати?
Следната статијаПодмладок на охридска пастрмка пуштена во водите на Охридското Езеро од албанска страна

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде