Од 1 јануари 2023 година, Северна Македонија ќе воведе визен режим за Куба и Боцвана, најави министерот за надворешни работи.

Тој на прес-конференција рече дека ваква одлука донела Владата на предлог на Министерството за надворешни работи во контекст на усогласување со надворешната и безбедносната политика на ЕУ.

Знаете дека во последно време има сериозен проблем кога земји од Африка и Азија го користат белградскиот аеродром поради постоењето на либерализиран визен режим во Србија и нивните граѓани слетуваат на аеродром кој не е во Белград, а потоа заминуваат во земјите на ЕУ, рече министерот.

Тој истакна дека постои еден податок дека од 6.000 луѓе кои слетале на белградскиот аеродром во одреден период, само 10 отсто се вратиле преку тој аеродром (во своите земји).

Иако нашата земја не е меѓу земјите кои имаат проблеми со овој тип на миграција, сепак решивме да бидеме проактивни и донесовме одлука да воведеме визен режим за овие земји (Куба и Боцвана), рече шефот на дипломатијата на Северна Македонија.

ИЗВОРЛокално.мк
претходниот член,Приватните превозници се извинија за сообраќајниот метеж, но најавија дека нема да отстапат од своите барања
Следната статијаИзбран збор на годината: Како се однесуваат луѓе кои сакаат да го доведат другиот во состојба да се посомнева во своето ментално здравје?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде