Американскиот Стејт департмент одобри продажба на 54 лесни оклопни возила од типот „Страјкер“ за потребите врзани со модернизацијата на македонската Армија во согласност со стандардите на НАТО, соопшти Министерството за одбрана.

Набавката е во вредност од 210 милиони долари и е дел од веќе започнатиот повеќегодишен проект за набавка на лесни оклопни возила како главен проект во долгорочниот план за развој на одбранбените способности за модернизација и опремување на македонската армија во согласност со стандардите на НАТО, велат од МО.

Од министерството додаваат дека проектот се реализира во соработка со владата на САД при тоа користејќи ја програмата за продажби на странски армии, при што се користат и американски фондови со што учеството на Владата на САД ќе изнесува околу 20-25% од вкупната сума.

Проектот се реализира како договор ‘Влада со Влада’ со Владата на САД и вклучува набавка од две реномирани компании на воената индустрија на САД и тоа Oshkosh Defense и General Dynamics Land Systems. Веќе е во тек набавката на платформата JLTV од компанијата Oshkosh Defense и досега се склучени сите аранжмани за набавка на околу 40 возила од оваа компанија – велат од министерството.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Откриени три навики кои ги имаат лицата во длабока старост
Следната статијаДесет карактеристики што ја прават жената „фатална“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде