Топла вода со малку течност за миење садови е совршена за чистење на фрижидер.

Ако не сакате да користите детергент или сакате да пробате нов метод, ви препорачуваме … миење на фрижидерот со оцет.

Оцетот измешан во еднакви пропорции со вода е одличен начин да ги отстраните непријатните мириси од фрижидерот и да го дезинфицирате.

За да спречите развој на мувла, избришете го претходно измиениот фрижидер само со оцет. Користете не само мека крпа, туку и помош за да стигнете до тешко достапните места.

На тој начин ќе се ослободите од повеќе мувла и нечистотија отколку само со крпа.

Започнете со миење на фрижидерот од врвот до дното. Можете исто така да користите оцет измешан со вода – само измешајте 3 чаши млака вода со 1 чаша оцет, а потоа избришете ги сите полици и делови од фрижидерот внатре.

  • Покрај миењето на фрижидерот, не заборавајте редовно да го освежувате

Исто така, потребно е да бидете сигурни дека мирисите на храната складирана таму не се мешаат во фрижидерот.

Постојат два начина да го направите ова: сода бикарбона или мелено кафе. Ставете го садот со избраниот производ во фрижидер – ќе видите колку добро ги апсорбира мирисите!

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Како да измерите дали вашето грејно тело троши премногу струја?
Следната статијаЗаштедете пари: Во оваа речна риба има многу повеќе витамин Д одошто во лосос

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде