Д-р Рафаел Келман смета дека слабите луѓе се слаби затоа што имаат фантастична колекција на микробиом!

Британски научници направија големо истражување на близнаците, а целта беше да се открие зошто едниот е послаб, а другиот има прекумерна тежина.

Тие претпоставуваа дека потеклото и склоноста кон дебелеење не се виновниците, бидејќи биле близнаци. Тие детално испитале што јаделе близнаците.

Микробиомот произведува многу невроактивни супстанции, како што се допамин и серотонин, па се покажало дека ги прави луѓето среќни, бидејќи тие се најдобра одбрана од стрес.

Излезе дека дебелите луѓе водат диета и се грижат за својата диета, додека слабите луѓе јадат што можат и не прават список на храна и калории.

Наскоро дојдоа до логичен заклучок: колку е поголема колекцијата на микробиом во цревата на една личност, толку потенката личност е!

Микробиомите се бактерии, габи и археи и се сметаат за добри бактерии во цревата. Оние кои имаат ограничено мени, како вегетаријанците, имаат ист вид микробиом, додека сештојадите имаат богата колекција на микробиом.

Ова правило е особено точно за луѓето кои постојано јадат пржено, месо или брза храна. Значи, не треба да јадете јаболка и лимони секој ден, туку да ги заменувате со круши, сливи …

Д-р Келман особено препорачува кромидот и лукот, рибата и овошјето, гравот и млечните производи да бидат вклучени во исхраната, но маслата не треба да се избегнуваат на кој било начин.

Како што е многу корисно препорачува кисела зелка.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде