Economist Intelligence Unit (EIU) го објави својот глобален индекс за животна способност со кој ги рангираше 10-те најдобри и 10-те најлоши места за живеење во светот во 2022 година.

Индексот рангираше 172 града во пет категории: култура, здравство, образование, инфраструктура и забава.

Европските и канадските градови доминираат на листата добри градови за живеење, благодарение на факторите како што се стабилноста и добрата инфраструктура.

Жителите на овие градови се поддржани од добрата здравствена заштита и бројни можности за култура и забава, се наведува во Индексот. Од година во година, градовите во Австрија и Швајцарија се рангирани високо на листите за квалитет на живот благодарение на добро развиената социјал-капиталистичка економија.

На врвот на листата нема град од Соединетите Американски Држави – најдобро рангиран американски град е Атланта на 26 место, додека Вашингтон е на 30 место.

Виена беше прогласена за најдобро место за живеење. Виена беше прва на листата во 2018 и 2019 година, но падна на 12 место во 2021 година. Севкупно, Виена доби оценка од 95,5/100. Виена доби 95 поени за стабилност, 83,3 за здравствена заштита, 98,6 за култура и животна средина и 100 за образование и инфраструктура.

На второ место е главниот град на Данска, Копенхаген, на трето Цирих, Швајцарија, а на четврто и петто се канадските градови Калгари и Ванкувер, шеста е Женева, седми Франкфурт, осмо Торонто, деветти Амстердам, а десеттото место го делат Осака и Мелбурн.

На листата на десетте најлоши градови за живеење доминираат градови од Азија и Африка.

Она што е заедничко за сите градови на листата се сериозните социјални проблеми и безбедносните грижи. На пример, во Индексот се наведува дека местото на Дамаск на листата најверојатно е резултат на социјалните немири, тероризмот и конфликтите што го погодуваат сирискиот град.

Лагос, културната престолнина на Нигерија, се најде на листата бидејќи, според американскиот Стејт департмент, е познат по криминалот, тероризмот, граѓанските немири, киднапирањата и поморскиот криминал.

Освен Дамаск, кој е најлош за живеење и Лагос, кој е втор најлош, на листата на десетте најлоши градови за живеење, се наоѓаат и Триполи, Алжир, Карачи, Порт Морезби, Дака, Хараре, Дуала и Техеран.

ИЗВОРКајгана
претходниот член,На жителите во Белград им се препорачува да не излегуваат од дома
Следната статијаЗошто во авион смееме да носиме течности само во пакувања од 100 милилитри?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде