дома информација вест Лекување од КОВИД19 со конвалесцентна плазма во Македонија засега дава задоволувачки резултати

Лекување од КОВИД19 со конвалесцентна плазма во Македонија засега дава задоволувачки резултати

Обезбедени 142 единици со конвалесцентна плазма

132
0

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 142 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со КОВИД-19.

Станува збор за 100 дарители кои донирале плазма и досега над 120 пациенти со ковид-19 се третирани со конвалесцентна плазма, што содржи антитела против овој вирус, создадени од човечкиот организам за сузбивање на болеста.

Граѓаните кои се оздравени имаат можност да им помогнат на оние кои во моментов се борат со коронавирусот и што претставува врвен чин на хуманост, велат од Министерството за здравство.

Преку подарената конвалесцентна плазма, антителата на оздравените пациенти се користат во сузбивање на болеста кај друго лице со КОВИД-19.

Лицето дарител на конвалесцентна плазма треба да има документиран лабораториски доказ дека било болно од ковид-19, да има два негативни теста во рок од 24 часа, да биде минимум 21 ден без симптоми, по што се прави дополнителен тест за потврда дека нема присуство на вирус.

Институтот за трансфузиона медицина е достапен во секое време и сите оздравени пациенти кои ги исполнуваат условите за дарители, може да се јават за детални информации и закажување во Институтот за трансфузиона медицина, да ја покажат својата хуманост и да помогнат во лекувањето на другите заболени со КОВИД-19.

претходниот член,Пикантни детаљи од љубовниот живот на Јохан Волфганг Гете
Следната статијаБрус Вилис во комерцијално видео за автомобилски батерии „DieHard”

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде