Но не се очекува притисок врз болничките капацитите и зголемување на бројот на починати. Поради брзиот начин на ширење во наредните денови сигурно ќе биде потврдена БА4 и БА5 варијантите на омикрон варијантата, вели првиот човек на Комисијата за заразни болести и имунолог доктор Александар Петличковски.

Нови мерки засега не се предвидени. Она што ќе го разгледува комисијата е дали изолацијата на болен ќе трае пет или седум дена.

Засега новите варијанти на омикрон го заобиколуваат прележаниот имунитет и вакцинација. Со цел да се засили имунитетот доколку човек се зарази, а да не има потешки последици и од болеста, но и од пост-ковид симптомите најдобро е да се вакцинираат со трета и четврта доза граѓаните над 18 годишна возраст, а пред се повозрасните граѓани и оние со хронични заболувања.

Во светски рамки се очекува во Октомври да има нова вакцина која ќе биде типизирана само за омикрон варијантите.

ИЗВОРКанал5
претходниот член,На Табановце за влез во земјава се чека 30 – 40 минути, а на Богородица за излез половина час
Следната статијаСликите на покојните не треба да се чуваат во домовите – мит или вистина?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде