Неколку нови студии покажаа дека краставиците можат да помогнат во намалувањето на нивото на шеќер во крвта.

Иако тестовите досега беа извршени само врз животни, познато е дека намалувањето на нивото на шеќер во крвта значи и помало оштетување на крвните садови, така што во таа смисла, консумирањето краставици би претставувало значителна превенција.

И кората од краставица е здрава

Студијата исто така покажа дека треба да јадете кора од краставица, која содржи хранливи материи и растителни влакна, бидејќи исто така поттикнува намалување на нивото на гликоза во крвта.

Тие ги прошируваат крвните садови, го намалуваат крвниот притисок

Краставиците исто така го стимулираат проширувањето на крвните садови, што може да помогне во борбата против хипертензијата и да го намали ризикот од срцеви заболувања.

На пациентите со висок крвен притисок им се препорачува да јадат храна со малку натриум, како краставици, под услов да не ги посолувате.

Сокот од краставица го намалува крвниот притисок

Една научна студија покажа дека конзумирањето сок од краставица 12 дена довело до намалување на крвниот притисок кај постарите лица.

Краставицата содржи и магнезиум и калиум, благодарение на што натриумот се излачува од организмот преку урината и со тоа се намалува крвниот притисок.

Краставиците, благодарение на нивните антиоксидантни својства, помагаат во отстранување на слободните радикали, кои се одговорни за процесите во организмот што доведуваат до болести.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Промоција на книгата „Се што знам за животот“ на Тихомир Јанчовски
Следната статијаТрикови како да не се изморите при долги патувања

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде