Вакцината на Модерна
Вакцината на Модерна

Шефот на Администрацијата за храна и лекови (ФДА) рече дека неговата агенција брзо ќе се придвижи за да ја одобри Вакцината на Модерна, дозволувајќи и на компанијата да започне со испорака на милиони дози. Ова е само неколку дена откако САД ја започнаа својата најголема кампања за имунизација досега со вакцината на Pfizer/BioNTech.

САД бележат повеќе случаи и смртни случаи на Ковид-19 од која било друга земја. На почетокот на оваа недела, бројот на загинати надмина 300.000.

Советничкиот панел во четвртокот гласаше со 20-0 со еден воздржан дека придобивките од вакцината Модерна ги надминуваат ризиците за оние на возраст од 18 години и повеќе. Истиот комитет минатата недела ја поддржа вакцината Pfizer / BioNTech, што доведе до негово овластување за итна употреба следниот ден.

По одобрувањето на панелот, комесарот на ФДА Стивен Хан рече дека неговата агенција ја известила Модерна дека ќе работи „брзо“ кон издавање на овластување за итна употреба. Регулаторите претходно оваа недела објавија дека вакцината Модерна е безбедна и ефикасна 94%. САД се согласија да купат 200 милиони дози, а шест милиони би можеле да бидат подготвени за испорака веднаш штом вакцината добие одобрение од ФДА.

Како се разликува од Pfizer вакцината?

Вакцината „Модерна“ за испорака бара температура од околу -20С – слична на нормалниот замрзнувач. Додека онаа на Фајзер бара температури поблиску до -75С, што ја отежнува транспортната логистика. Како вакцината на Фајзер, така и на Модерна, бара втора доза на истата. Втората доза на Модерна се администрира 28 дена по првата.

Компанијата е со седиште во Кембриџ, Масачусетс и изјави дека доколку биде одобрена, „огромното мнозинство“ од нејзината вакцина ќе се произведува таму. Лекот на Фајзер се произведува во неколку земји, вклучувајќи ги Германија и Белгија.

Кои други земји ја нарачаа вакцината Модерна?

Во Канада, владата планира да добие два милиони дози на Модерна до март – дел од вкупно 56 милиони дози. Велика Британија веќе има нарачано седум милиони дози од вакцината Модерна. Европската унија минатиот месец објави договор за купување на 80 милиони дози – со можност за купување до 80 милиони повеќе – штом вакцината се смета за безбедна и ефикасна.  Јапонија потпиша 50 милиони дози на Модерна, Јужна Кореја за 20 милиони, а Швајцарија нареди 7,5 милиони, според податоците собрани од Глобалниот центар за иновации во здравството на Универзитетот Дјук.

Кој е прв на ред во САД?

САД го започнаа својот погон за вакцинација Covid-19 на почетокот на оваа недела, откако итно беше одобрено вакцина развиена од американскиот фармацевтски гигант Pfizer и неговиот германски партнер BioNTech.  Програмата за вакцинација има за цел да достигне 100 милиони луѓе до април. Њујоршката медицинска сестра Сандра Линдзи беше меѓу првите луѓе во земјата што прими вакцина против коронавирус кога започна ширењето во понеделникот. Снимките од вакцинирањето беа објавени на Твитер, на гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо, чија држава беше епицентарот на епидемијата во САД во првиот бран на почетокот на оваа година.

– Се надевам дека ова претставува почеток на крајот на многу болното време во нашата историја. Сакам да всадам доверба во јавноста дека вакцината е безбедна. Ние сме во пандемија и затоа сите треба да го дадеме својот дел, г-ѓа Линдзи кажа.

Упатствата на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) доставени до американските држави велат дека прво треба да им се даде приоритет на здравствените работници, како и на Американците кои живеат во домови за долготрајна грижа. Основните работници се очекува да бидат следните во редот за удар, но на државите ќе одлучат кои индустрии ќе ги дадат приоритетите. Монсеф Слауи, главен научник на федералната програма за дистрибуција на вакцини Operation Warp Speed, вели дека младите и здравите треба да бидат на задниот ред на редот.

Најмалку 70% или 80% од населението во САД треба да се вакцинираат за да се постигне имунитет на стадото, рече тој.

ИЗВОРBBC News
претходниот член,Дали децата треба да веруваат во добриот Дедо Мраз?
Следната статијаСајбер-напад во САД: Хакирање во владини агенции

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде