Губење на вкус, а особено мирис, стана еден од главните симптоми на инфекција со корона вирус. Сепак, пациентите сè почесто пријавуваат знаци кои би можеле да укажуваат на потенцијална инфекција, а еден од нив е промената на вкусот и мирисот.

Некои велат дека имаат „метален вкус“ во устата неколку дена пред да покажат други симптоми, некои велат дека повеќе мирисаат на чад од цигари, а многумина велат дека некои јадења имаат вкус на масло или бензин, пишува Вашингтон пост.

Ова искривено чувство за мирис не е невообичаено, пишува изворот. За разлика од аносмија, целосно губење на мирис, паросмија укажува на промени во откривање на мирис.

Бидејќи влијае на перцепцијата на аромата, паросмијата резултира и со искривен вкус, па затоа многумина велат дека храната и пијалоците стануваат непријатни за нив. Тие го опишуваат вкусот како вкус на бензин и метал.

Џенифер Спајсер, лекар за инфективни болести на Медицинскиот факултет на Универзитетот Емори во Атланта, го сподели своето искуство со паросмија со Вашингтон пост, откако се опорави од Ковид-19 во јули.

Мислев дека се опоравувам, вели 35-годишникот. Но, откако се врати на вообичаените навики на јадење, откри дека дури и во октомври, црвеното вино и кафето имале вкус на бензин, а месото изгледало расипано, иако било сосема вообичаено за другите жители.

Таа исто така открива како мирисите на кромид и лук станале „неподносливи“ и и предизвикуваат гадење. Богата арома на кафето почнало да мириса на бензин. Привремените резултати од студијата објавена од Хемиски сенсс во јуни сугерираат дека 7% од анкетираните 4.000 пациенти имаат изобличено чувство за мирис откако го надминале корона вирусот.

Проблеми со забите, синузитис, како и алергии и некои недостатоци во исхраната, исто така, можат да влијаат на паросмијата. Во август, друга пациентка за BBC изјавила дека откако се здобила со Ковид-19, месото има вкус на бензин, а прокуко има вкус на скапани јаболка. Другите пациенти, исто така, изјавиле дека нивната храна имала вкус на расипана болест, а виното имало вкус на масло.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде