Ако денес имате десетмина што седат на маса во Прага, ризикот од барем едно лице да се зарази со корона вирус е 58 проценти.

Ризикот е 32 проценти во Париз и 18 проценти во Вашингтон. Добиено е со сет на Интернет алатки развиени од група американски научници и им овозможува на луѓето да го проценат ризикот од инфекција на сетот.

Математиката е едноставна и се заснова на официјални податоци за ширење на пандемијата во реално време.

Авторите се научници од Институтот за технологија во Џорџија, а нивната методологија е потврдена со објавување во престижното списание „Природа“ (Nature).

На https://covid19risk.biosci.gatech.edu/, засега, ризикот да се биде во друштво на заразено лице може да се пресмета за САД (по округ) и за некои европски земји (по региони).

Моделот го зема предвид фактот дека реалниот број на заразени е пет до десет пати поголем од бројот на позитивни тестови, така што корисникот може да избере една од овие две хипотези за неговата пресметка.

Тој исто така може да избере дали сака компанија од пет, десет, педесет, сто, па дури и 5000 луѓе. Авторите зазедоа конзервативен пристап, па тие пресметуваат дека заразеното лице е позитивно десет дена, додека епидемиолозите всушност пресметуваат дека едно лице е заразно за пократко време, од пет до шест дена.

Тие забележуваат дека нивниот модел само ја пресметува веројатноста дека некој од вашата компанија е заразен, а не колку е веројатно да се заразите бидејќи тоа зависи од многу други фактори, како што се носење маска и проветрување на просторијата.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Половина од ваучерите за туризам не се искористени
Следната статијаСе продаваат фалсификувани негативни ПЦР тестови на црниот пазар

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде