Портокалите се добро познати по тоа што нудат изобилство на витамин Ц, но тие не се корисни само за човечкото тело.

Експертите препорачуваат користење на ова овошје во градината бидејќи штетниците не го сакаат мирисот на цитрус.

Еден од најдобрите начини за користење кора од портокал е да се направи спреј. Гответе неколку кори од портокал во шолја вода десет минути, а потоа исцедете ја течноста во шише со распрскувач кога ќе се олади.

Прскајте го на секои три до четири дена за да се ослободите од штетниците како што се полжави, вошки, мравки, овошни мушички.

Алтернативно, кората од портокал можете да ја исецкате на ситни парчиња и да ги наредите блиску до растенијата.

ИЗВОРАло
претходниот член,Пет мисли кои ни ја трујат психата и не ни дозволуваат да напредуваме
Следната статијаЛе Пен: Ако победам на претседателските избори Франција ќе излезе од НАТО

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде