Студијата испитувала примероци од крв од 4.835 учесници од биобанката за стареење во Копенхаген за да ги испита причините за воспалителните процеси.

Најдовме значајна врска помеѓу раскинувањето на партнерството или годините поминати од поединци сами и воспалението – само кај мажите, рече д-р Каролина Дејвидсен, научен соработник на Одделот за јавно здравје на Универзитетот во Копенхаген и автор на објавување.

Жените се помалку ранливи. Студијата, објавена во списанието BMJ, ја разгледувала возраста и бројот на раскинувања, бидејќи крајот на значајните врски често е проследен со периоди од животот во кои луѓето живеат сами, забележале истражувачите.

Врската помеѓу чувството на осаменост и негативните здравствени ефекти е добро документирана, вели д-р Питер Либи, специјалист по кардиоваскуларна медицина во Бригам, кој не бил вклучен во студијата.

Оваа студија ја зајакнува врската што експертите ја видоа помеѓу нервниот систем и воспалението, што е значаен придонес во разбирањето на срцевите заболувања – изјави Елијаким Кислев, доцент на Хебрејскиот универзитет во Ерусалим.

Што треба да направи некој што живее сам – по избор или случајно? Дејвидсен рече дека оваа информација може да биде вредна за лекарите кои ги лекуваат.

Џеда би можел да ги советува здравствените работници да бидат свесни за оваа ризична група која може да живее со дополнителен социјален ризик фактор кој обично не се зема предвид – рече Кислев.

Либи студирала обичаи во повеќе од 30 земји и направила повеќе од 140 интервјуа со самци во САД и Европа, со луѓе на возраст меѓу 30 и 78 години кои биле различни по пол, сексуална ориентација, социоекономска и етничка припадност.

Тој откри дека клучните разлики помеѓу среќните и несреќните самци зависат од тоа дали самците ги прифаќаат стереотипите и не се грижат да бидат среќни или да работат за да се чувствуваат исполнето.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Хрватска се подготвува да ја замени куната со евро
Следната статијаМајк Бери објаснува: Зошто сопругата ми е поважна од децата?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде