Претставувајќи го предлог-законот за воведување на еврото како официјална валута во Хрватска, Пленковиќ на прес-конференцијата рече дека единствената валута ќе биде воведена на 1 јануари 2023 година, а од 5 септември годинава цените ќе бидат изразени во двојна форма.

Цените ќе бидат истакнати во куни и евра уште една година, цела 2023 година. Од 1 јануари 2023 година куната ќе може да се менува во евро една година. „Банкнотите куна ќе може да се заменуваат бесплатно во Хрватската народна банка засекогаш, додаде тој.

На истата конференција министерот за финансии Здравко Мариќ рече дека куните во банките автоматски ќе се претвораат во евра според курсот на конверзија од 7.534 куни за евро, кој не е променет.

Од 5 септември задолжително се изразуваат двојни цени во куни и евра, но убеден сум дека некои трговци со тоа ќе почнат порано. Четири месеци пред и 12 месеци по воведувањето на еврото, задолжително е јасно да се покажат двојните цени, посочи тој.

Мариќ изјави дека има неколку исклучоци од двојното прикажување на цените, на пример кај автомати за мали производи, пазарни штандови, мобилна продажба, повремена продажба, артикли на кои однапред е втисната цената итн., но фактурата сепак ќе треба да се наведат во куни и евра.

 

ИЗВОРPenzionisani.rs
претходниот член,Омикрон се манифестира невообичаено а еве ја листата на симптоми на омикрон
Следната статијаКому самотијата потешко му паѓа: На мажите или на жените?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде