Дали има просечно време кога повеќето луѓе треба да заспијат? Сите сме различни, но сепак има одредено просечно време.

Д-р Кристен Вилеумер вели дека на повеќето луѓе им се потребни пет до 20 минути за да заспијат, пишува Mind Body Green. Таа исто така верува дека ако заспиете во рок од 20 минути од легнувањето, тоа е добар знак дека вашето тело и ум биле подготвени за сон и дека тоа е патот до квалитетен сон. Сепак, стресот од заспивањето обично ќе ве држи будни подолго време. Таа додава дека ако не заспиете во рок од 20 минути, тоа не значи дека нема да спиете добро.

Кога имате идеја за тоа колку обично треба да заспиете, можете да го земете предвид ова кога го планирате времето за спиење. Д-р Кристен забележува дека кога има стрес или анксиозност, треба да планирате да си легнете порано бидејќи можеби ќе треба да спиете подолго.

Луѓето најчесто не спијат бидејќи умот се уште им „врти“. Затоа мора да најдеме начини да го смириме, а магнезиумот е добар за тоа. Магнезиумот е суштински минерал и одредени негови форми можат да помогнат да се подобри квалитетот на сонот, да се поддржи здрав деноноќен ритам и да се промовира стабилна состојба на релаксација – вели Кристен.

Покрај тоа, таа предлага да се затемни светлината еден или два часа пред спиење за да му сигнализира на телото дека сонот е близу. Доколку легнете во 22 часот и имате проблеми со спиењето, добро би било да почнете да ги затемнувате светлата во 20 часот, советува докторот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Ако планирате одмор во Грција, еве кои се цените на храната:
Следната статијаЗелениски му посака членство на Македонија во ЕУ на Стево Пендаровски

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде