Секој ден, во просек, поминуваме повеќе од 13,3 часа пред дигитални екрани.

Мобилни телефони, таблети, телевизори, дигитални екрани, ротирачки реклами во излозите на продавници, дигитални часовници … ние сме изложени на нив на секој чекор.

Како реагираат нашите очи на ова и дали им е потребна дополнителна заштита?

Ова, како и другите прашања поврзани со здравјето на нашите очи, со право се истакнуваат како важни по повод Светскиот ден на видот, кој оваа година го славиме на 14 октомври, пишува Живим.

  • Треба да бидеме свесни дека нашите очи и здравиот вид се дел од нашето здравје

Дури 90% од сите информации добиени од околината доаѓаат преку сетилото за вид. Нашето око е најважното чувство, и преку него создаваме слика за околината, перцепција на светлина, боја и длабочина.

Но, ние често ја занемаруваме важноста на здравите очи, добриот вид, превенцијата и заштитата.

Просечниот корисник троши дури 3 часа дневно на социјални медиуми и 8 часа на компјутер, доколку станува збор за луѓе кои го имаат во описот на нивната работа.

Исто така, беше објавено дека многу корисници го поминуваат своето слободно време пред ТВ, пребаруваат содржини на компјутер, Youtube или се враќаат на социјалните мрежи.

Ваквиот поврзан живот и изложеност на УВ и ултравиолетова светлина остава големи траги врз здравјето на очите, бидејќи 5 часа дневно има премногу пред екраните, односно доведува до замор на очите.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Извор на лоша енергија: Две работи кои не треба да се наоѓаат под вашиот кревет
Следната статијаОва е едно од најегзотичните места во светот!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде