Одржувањето на поднослива температура во кабината на автомобилот за време на патувањето станува клучно кога ќе дојде летото.

Не е добро температурата драматично да се спушти, но патувањето кога е 32, 33 степени Целзиусови во кабината станува исклучително тешко за возачот и патниците. Со секоја капка пот, нервозата расте експоненцијално.

Автомобилскиот климатизер се состои од компресор, кондензатор, експанзионен вентил и испарувач. Компресорот е поврзан со ротацијата на моторот со ремен, а за да ја исполни својата задача потребна му е механиката на автомобилот, а со тоа доаѓа до зголемување на потрошувачката на гориво.

Колку се поголеми барањата (повисока надворешна температура, пониска во кабината), толку е поголема потребата за ладење, па потрошувачката на гориво ќе се зголеми.

Опсегот на зголемување на потрошувачката е меѓу 5 и 20%. Со модерните климатизери, компресорот се исклучува кога ќе ја достигне поставената температура, одвојувајќи се од работата на моторот, што исто така ја намалува и потрошувачката.

ИЗВОРKajgana.mk
претходниот член,Евроинтеграциите на Србија доведени под прашање поради невоведувањето санкции кон Русија
Следната статијаЕве кои уреди најмногу трошат струја во вашите домови

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде