Според големата меѓународна студија, антителата што се свртуваат против елементите на нашата имунолошка одбрана се клучен двигател на тешка болест и смрт по инфекцијата со САРС-КоВ-2 кај некои луѓе.

Овие лажни антитела, познати како автоантитела, се исто така присутни во мал дел од здрави, незаразени лица-и нивната распространетост се зголемува со возраста, што може да помогне да се објасни зошто постарите луѓе се изложени на поголем ризик од тешка КОВИД-19.

Наодите, објавени на 19 август во Science Immunology1, даваат цврсти докази за поддршка на набудувањето направено од истиот истражувачки тим во октомври минатата година.

Предводени од имунологот Жан-Лоран Казанова на Универзитетот Рокфелер во Њујорк, истражувачите откриле дека околу 10% од луѓето со тешка слика на КОВИД-19 имале автоантитела кои напаѓаат и блокираат интерферони тип 1, протеински молекули во крвта кои имаат критична улога во борбата против вирусни инфекции.

 

ИЗВОРNature.com
претходниот член,Каква треба да биде исхраната по прележување ковид и по вакцинација?
Следната статијаКаков однос имаат вистинските џентлмени кон хедонизмот?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде