Вакцината пристигна, по бројните тестови за да се потврди дали е безбедна, а генералот започна да се користи низ целиот свет, вклучително и во Хрватска. Се дава во две дози, по што се стекнува имунитет против коронавирус, според новото истражување, веќе неколку години. За сега, добивме две марки вакцини, Pfizer и BioNTech се инјектираат со интервал од 21 ден помеѓу првата и втората доза, а втората на Modern е дадена 28 дена по првата.

Вакцината, исто така, создава имунитет на нови видови на вирус, како што е оној во Британија, и генерално, сите вести што пристигнуваат за тоа се позитивни.

Сепак, како и со која било друга вакцина, некои луѓе не можат да ја примат. Ова не треба да создава конфузија, туку првенствено треба да разјасни за која група луѓе станува збор и зошто е поопасна за нив отколку за другите.

Вакцината е безбедна – кој не верува, не разбира како работи

Д-р Вилијам Шафнер, специјалист за инфективни болести на универзитетот Вандербилт во Тенеси, за Healthline изјави дека вакцините Модерна и Фајзер се безбедни.

  • Научно, овие вакцини се ригорозно тестирани од два надворешни, солидни комитети, луѓе кои не се поврзани со компании или влада. И двете вакцини поминаа низ обете табли, објасни тој.

Д-р Ана Лиу, лекар за инфективни болести од Здравствената заштита во Стенфорд, Калифорнија, рече дека нема причина за загриженост за потенцијални долгорочни несакани ефекти од вакцинацијата.

Луѓето кои се загрижени за долгорочни несакани ефекти може да бидат малку погрешно разбрани за тоа како функционираат вакцините. Тоа не е нешто што останува во вашето тело многу долго, а генерираниот имунолошки одговор е прилично брз и треба да се смири прилично брзо. Вакцината не е како лекови што можат да се акумулираат во вашето тело, најмногу неколку недели, изјави Лиу за Healthline.

Експертите велат дека нема вистинска разлика во безбедноста или ефикасноста помеѓу вакцините Модерна и Фајзер.

Според моја проценка, тие изгледаат многу слично и од аспект на безбедноста и од аспект на ефикасноста, така што не можам да изразам преференции едни на други, рече д-р Дин Блумберг, раководител на детски заразни болести на Универзитетот во Калифорнија Дејвис.

КОЈ НЕ ТРЕБА да се вакцинира или да се консултира

Сепак, постојат групи на луѓе кои не треба да се вакцинираат или треба претходно да се консултираат со лекар:

  • луѓе со алергии на лекови и вакцини
  • луѓе кои се бремени или дојат
  • луѓе кои се позитивни на Ковид-19
  • луѓе со специфични и тешки здравствени услови
  • деца и адолесценти

Што е со оние кои страдаат од алергија? И кои алергии се вклучени?

Некои луѓе кои примиле вакцина Ковид-19 доживеале тешки алергиски реакции. Затоа, Центрите за превенција на болести во САД препорачуваат луѓето кои претходно се алергични на која било состојка во вакцината, да претпочитаат да не ја примаат. Исто така, луѓето кои имале сериозна алергиска реакција на други видови вакцини или терапии со инекции треба да разговараат со својот лекар за тоа што би било најдобро за нив.

Оние кои имале, па дури и сериозни алергиски реакции на храна, отрови, домашни миленици, одредени материјали сепак можат да се вакцинираат.

Ако некое лице има сериозна алергиска реакција на првата инјекција на вакцината, се препорачува да не се направи втора инјекција.

Оние кои немале сериозни алергиски реакции ќе бидат забележани 15 минути по вакцинацијата. Се препорачува на оние кои имаат историја на тешки алергиски реакции да бидат забележани двојно подолго.

Се чини дека зборуваме за навистина мал број луѓе и дека не треба да паничиме поради секоја од нив, туку само заради многу специфични алергии.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде