Малиот петриев сад се закани дека ќе го претвори јапонскиот архипелаг во голем. Како ретроспектива, раната експанзија во Јапонија им одржа лекции на властите кои помогнаа да епидемијата во Јапонија биде најблага од сите поголеми економии во светот, и покрај неодамнешниот скок на инфекции. Вкупно 2.487 лица починаа од коронавирус во Јапонија, нешто повеќе од половина од бројот во Кина и помалку луѓе отколку во еден ден во Америка неколку пати во текот на изминатата недела. Јапонија претрпе само 18 смртни случаи на милион население, повисока стапка отколку во Кина, но убедливо најниска во групата Г7, клуб на големи индустријализирани демократии. (Германија е на второ место, со 239.) Највпечатливо, Јапонија го постигна овој успех без строги ограничувања или масовно тестирање – главното оружје во битката против ковид-19 беше на друго место.

„Од самиот почеток, не сакавме да ограничиме се“, вели Ошитани Хитоши, вирусолог, кој седи на експертска група што ја советува владата. „Ова би барало да се идентификуваат сите можни случаи, што не е изводливо во земја со големина на Јапонија, кога поголемиот дел од инфекциите произведуваат благи симптоми или немаат никакви симптоми“, тврди Ошитани: „Дури и да ги тестирате секого еднаш неделно, многу брзо ќе ви снема тестови.“ Јапонија извршува најмалку тестови во Г7: во просек 270 на ден за секој милион луѓе, во споредба со околу 4.000 во Америка и Велика Британија.

Наместо тоа, владата се обиде да ги примени лекциите од крузерот принцезата Дијамант. Откако во бродот беа заразени карантински службеници и обучени медицински сестри, и покрај протоколите за вируси кои се шират со капки, тимот на г. Ошитани заклучи дека вирусот се шири низ воздухот. Уште во март, јапонските власти започнаа да ги предупредуваат граѓаните да избегнуваат таканаречени 3ВС места: затворени простори, преполни места и места на близок контакт. Фразата беше емитувана на традиционалните и социјалните медиуми. Пролетните истражувања открија дека големо мнозинство ги избегнува поставките за 3ВС. Издавачката куќа Jiyukokuminsha неодамна го прогласи 3ВС за ‘Buzzword of the Year’ за 2020 година.

Оваа информација им дозволи на властите да направат грануларна дистинкција за ризикот, залагајќи се за насочени ограничувања наместо да осцилираат помеѓу крајностите на строгите заклучувања за сите и тоталната слобода и отвореност за сите. Нишимура Јасутоши, министер кој го надгледува одговорот на владата на ковид-19, носи уред што го следи јаглеродниот диоксид за да го измери квалитетот на вентилацијата за време на неговите состаноци. (Собата каде што тој и вашиот дописник се среќаваат регистрираат 506 делови на милион, безбедно под прагот од 1000 ppm што укажува на слаба циркулација на воздухот. Интервјуто се одвива на голема маса, зад пластични екрани. И со маски.)

Истражувачите го распоредија Фугаку, најбрзиот супер компјутер на светот, за моделирање на различни ситуации. Преполн метро претставува мал ризик, ако прозорците се отворени, а патниците носат маски, инсистира Нишимура. Седењето дијагонално, наместо директно една од друга, може да го намали ризикот од инфекција за 75%. Кино салите се безбедни, „дури и ако гледачите јадат пуканки и виршли“, вели Нишимура. Додека повеќето кина на Запад се затворени, „Demon Slayer“, нов аниме-филм, играше во полна пареа во Јапонија, станувајќи втор филм со најголема заработка во земјата. Покрај 3ВС, јапонската влада предупредува на уште пет специфични опасности: вечери со алкохол; пиење и јадење во групи од повеќе од четири; зборување без маска одблизу; живот во студентски домови и други мали заеднички простории; и користење соблекувални или простории за одмор.

Се разбира, овие идеи ќе беа залудни ако обичните луѓе ги игнорираа. Но, Јапонците го послушаа советот на владата да останат дома и да стават во карантин доколку покажат симптоми на коронавирус, иако тие предупредувања немаа правна сила. „Понекогаш нè критикуваат дека сме премногу хомогено општество, но мислам дека овој пат играше позитивна улога“, вели Нишимура. И веќе, Јапонија стана уште попребирлива кога станува збор за хигиената. Додека Американците се расправаа околу тоа дали маските на лицето се напад врз личната слобода, Јапонците се редеа пред Уникло пред претставувањето на својата нова линија маски. Во првите десет недели од сезоната на грип оваа есен, Јапонија забележа само 148 случаи на обичен грип, помалку од 1% од петгодишниот просек за истиот период (17 000).

Најдобро од сè, додека населението во Јапонија е непропорционално старо и затоа е потенцијално поранливо на ковид-19, тие исто така се во добра здравствена состојба. Само 4,2% од возрасните Јапонци се дебели, состојба за која се знае дека ја прави болеста посмртоносна. Ова е најниска стапка на ОЕЦД и десетина од Америка. Јапонија исто така има добар здравствен систем, со универзално покритие и многу добро опремени болници. Јапонија дури имаше и многу обучени трагачи за контакти, дел од јавната здравствена мрежа основана од 30-тите години на минатиот век.

Овие предности очигледно имаат свои граници. Вирусот се шири брзо во последните неколку недели, достигнувајќи рекордни нивоа во однос на дневните случаи и дневните смртни случаи. Владата мораше да испрати медицински персонал од силите за самоодбрана за да ги консолидира болниците во најпогодените области. Но, во исто време, тој обесхрабри претпазливост со програмата што ги субвенционира внатрешниот туризам и јадење на отворено, во обид да и помогне на економијата. Иако се чини дека ова придонесе за неодамнешното ширење на ковид-19, владата само го спречува, наместо да го сузбива. И студот сега ги турка луѓето во 3ВС простори, како на северната хемисфера. Но, во Јапонија, барем, неодамнешниот раст на бројот на случаи започна од значително пониска основа.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде