Дали знаевте дека постои ден во неделата кога жените се најмалку привлечни? Научниците велат дека токму тој ден, сето лошо што сте го направиле со вашето тело „се остварува“, затоа немојте да се изненадите што тогаш никој не ви се додворува …

Британските истражувачи утврдија дека средината на неделата е фатална за жените кои „сакаат да се релаксираат“, односно да пијат чаша алкохол, да јадат мрсна, пржена храна, како и поголема количина слатки …

Тие спроведоа истражување, а резултатите од кои беа многу интересни.

Средата се покажа како најлош ден за женската убавина. Во средината на неделата, резултатите од „претерување“ јасно се манифестираат на лицата на оние дами кои знаат да уживаат во алкохолот.

Како што истакнаа, критичното време е среда попладне, кога, според експертите, стресот од преработка на алкохол го достигнува својот врв. И што се случува во телото – објаснија детално!

Значи, за време на викендите, одредена количина алкохол се внесува во телото, која често се комбинира со висококалорична храна, која вклучува секаква пржена храна, слатки …

Овој „токсичен“ напад на телото создава дополнителен товар, што е уште поизразено ако не сте спиеле – што е исто така вообичаена појава ноќта помеѓу недела и понеделник.

Овој штетен ефект е најизразен во средата. Експертите велат дека во средината на неделата, нивото на витална енергија нагло опаѓа, како резултат на што нашата убавина „се намалува“, па често изгледаме уморни и исцрпени.

Четврток, петок и сабота служат за ревитализација на кожата и општото тело, и додека повторно ги правиме истите работи – пиеме алкохол и јадеме „лоша“ храна, процесот на колапс повторно започнува …

Интересно, научниците сe уште не успеале да утврдат дали мажите се подложни на такви промени.

ИЗВОРМондо.ба
претходниот член,Што се случува со нашето тело кога ќе испиеме повеќе алкохол
Следната статијаГугл и Фејсбук им наложија на сите вработени да се вакцинираат

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде