Витаминот Д е потребен за нормално функционирање на човечкото тело

Овој витамин има многу функции, вклучително и одржување на јачината на коските преку оптимална апсорпција на калциум од храната.

Ако внесот на калциум е недоволен или нивото на витамин Д е ниско, паратироидните жлезди го мобилизираат калциумот од коските за да го одржат нивото на калциум во крвта нормално.

  • Токсичност на витамин Д

Премногу витамин Д може да доведе до хиперкалцемија (високо ниво на калциум во крвта) и токсичност што се манифестира со гадење, прекумерна жед и мокрење, слаб апетит, слабост, конфузија, запек, нарушена мускулна координација.

  • Спречување на недостаток на витамин Д

Освен кога лекар ќе ви препише доза на витамин Д, спречување на недостаток на витамин Д може да се постигне со консумирање храна која содржи витамин Д (табела 1) и изложување на сонце.

Иако изложувањето на сончевите зраци не може да доведе до концентрации на витамин Д кои предизвикуваат токсичност, прекумерната изложеност на УВ зраци ја старее кожата и го зголемува ризикот од рак на кожата, пишува Специјалната болница Света Катерина.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Пет знаци дека сте високоинтуитивна личност:
Следната статијаМојот поранешен партнер ме шпионира и демнее

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде