Продукцијата на новата телевизиска серија Господарот на прстените ќе се пресели од Нов Зеланд во Обединетото Кралство, потврдено е од продуцентската куќа Amazon Studios, пишува BBC.

Епската фантастика, на која с yet уште не му е даден наслов, е сместена пред илјадници години пред настаните опишани во книгите на Толикн „Хобитот“ и „Господарот на прстените“.

Ова е голем удар за забавната индустрија во Нов Зеланд каде што беа снимени овие наградувани филмови.

Министерот за култура на Обединетото Кралство, Оливер Дауден, ја поздрави оваа одлука и рече дека благодарение на новата серија, илјадници висококвалитетни работни места ќе бидат отворени и поддржани во Обединетото Кралство.

Амазон студио веќе потроши 465 милиони долари за првата сезона на серијата.

Првата сезона ќе се снима во Нов Зеланд до крај, а премиерата се очекува во септември 2022 година на програмата Amazon Prime.

Господарот на прстените потоа се сели во Обединетото Кралство и снимањето се очекува уште четири сезони.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Наша препорака: Три книги кои помагаат при детскиот развој
Следната статијаЛуѓето во брак се речиси 25% подебели од невенчаните

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде