Подадената рака на Северноатлантскиот сојуз отвори полигон за потенцијални војни во вселената, а надзорот, односно шпионирањето, започнува веднаш!

Министрите за одбрана на НАТО на дводневен состанок кон крајот на минатата работна недела се согласија да формираат вселенски центар во воената база Рамштајн во југозападна Германија, долж границата со Франција.

Неговата главна задача ќе биде логистичка поддршка на трупите на НАТО.

Улогата на сателитите во денешните конфликти е од клучно значење, бидејќи без нив беспилотните летала ќе бидат бескорисни, а комуникацијата и распоредувањето на воените единици во воздухот, на море и на земја ќе бидат невозможни.

„Рамштајн“, според тоа, станува „точка на пресек“ на сите информации за тоа што се случува во орбитата, и со текот на времето ќе прерасне во команден центар од кој „ќе бидат координирани заштитните мерки“.

Ова практично значи дека, врз основа на добиените податоци, НАТО ќе преземе воени дејства!

Објавени се и други планови на Алијансата, кои одат во иста насока, како што е формирање на еден вид институт што би и предложил на Командата што може и што мора да се направи во орбитата на Земјата.

Институтот може да се наоѓа и во Германија, во Калкар во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, а другата географска опција е француски Тулуз.

Како што рече генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг во обраќањето до земјите-членки по постигнувањето на договорот, НАТО е решен да го задржи сечилото во сите домени. Земјиште, море, воздух, сајбер и вселенски простор. Донесен е и сеопфатен пакет одговори на политички и воени мерки.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде