Портокалите се вистинска ризница на здравјето. Богати се со разни витамини – Ц, Б и А и содржат калиум и калциум.

Витаминот Ц делува како силен антиоксиданс

Еве пет причини зошто тие се одлични за вашето здравје:

1. Тие го чуваат вашето срце

Неодамнешните студии покажаа дека магнезиумот во портокалите доведува до намалување на крвниот притисок.

2. Тие го намалуваат крвниот притисок и холестеролот

Самиот портокал не содржи скоро толку хесперидин, па затоа би било добро да се користи кора во која се наоѓа секогаш кога е можно.

3. Тие го поттикнуваат имунитетот

Портокалот е полн со витамин Ц, кој помага во зајакнување на имунитетниот систем, што е особено важно во текот на зимата кога сме повеќе подложни на настинки и вируси.

Покрај тоа, високото ниво на калциум во ова овошје го одржува и штити здравјето на коските и забите.

4. Подобрете ја функцијата на мозокот

Фолната киселина и фолатот во портокалите го спречуваат развојот на мозокот и ги одржуваат виталните органи во добра состојба.

5. Негувајте ја кожата

Антиоксидантните својства на портокалот ја штитат кожата од ефектите на слободните радикали. За добар тен, се препорачува да пиете чаша сок од портокал дневно.

Тие се исто така богати со бета-каротен, кој помага да се заштитат клетките од оштетување и да се спречат знаците на стареење.

Тие го штитат стомакот и ја подобруваат работата на варењето, што спречува запек и надуеност.

Тие имаат богат извор на нерастворливи и растворливи влакна, кои помагаат во заштита на желудникот и цревата спречувајќи проблеми како синдром на нервозно дебело црево.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде