Велигден доаѓа наскоро. Покрај тоа што бојадисуваат јајца, домаќинките многу размислуваат и за тоа што ќе има на менито за време на празниците, така што сите ќе бидат задоволни и сити.

Иако времињата се менуваат, барем за големите празници, секој се обидува да ја почитува својата традиција и да го зачува од заборав она што го наследивме од нашите предци.

Меѓу другото, таа традиција вклучува и подготовка на храна.

Што да подготвите за трите дена на Велигден? Јајцата се најважни, ќе купиме украси, но што да подготвиме за трпеза?

Еве предлози за појадок, ручек и вечера.

Подгответе подароци

За да ја комплетирате празничната атмосфера, подгответе подароци за вашите најблиски на време!

Поминете три дена со оние што ги сакате, во мир и просперитет.

Простете и бидете подобри кон себе и вашата околина.

Првиот мрсен ПОЈАДОК после постот е најважен

Централното место на масата го зазема кошничката со јајца.

Различни месни производи како пршута и колбаси со бело сирење, сирење и секако. Подгответе француска салата и проја.

Генијални домаќинки ќе користат испукани јајца и ќе направат солен ролат. Не заборавајте на салатите. Сега ги има многу.

Ручекот е подготвен и церемонијата може да започне!

Започнува со домашна супа или супа каква било. Според обичаите, велигденскиот леб се меси. П

ечено јагне е исто така подготвено од истата причина.

Свинското месо се вкорени во празничната служба, иако нема многу врска со традицијата.

Компирите со месо се зимзелени продукти.

Иако нутриционистите упорно апелираат дека оваа комбинација е „бомба“ за организмот – залудно.

Класичните печени компири или збогатени со зачини и други состојки ќе заземат безбедна позиција за време на велигденската служба.

Свежи салати и корпа со јајца се присутни цело време.

Декорациите се исто толку важни. Мали колачи и пити мора да бидат украсени. Шарени трошки, монистра, обоен шлаг.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде