Во Шангај се пријавени три смртни случаи од Ковид-19, први официјално избројани од почетокот на заклучувањето на градот.

Меѓу тројцата пријавени во понеделникот има две жени на возраст од 89 и 91 година и еден 91-годишен маж, кои исто така имале основни здравствени состојби, а наводно биле невакцинирани. Општинските власти во Шангај соопштија дека тројцата биле примени во болница и тешко се разболеле. Тие загинаа во неделата „откако беа направени сите напори да се спасат“.

Од 5 април, повеќе од 92 милиони Кинези над 65 години, вклучително и 20,2 милиони постари од 80 години, не беа целосно вакцинирани.

Избувнувањето на варијантата Омикрон во кинескиот град со повеќе од 24 милиони жители, досега зарази најмалку 320.000 луѓе од март. Тоа е најлошата епидемија во Кина од почетокот на пандемијата, но и покрај големиот број случаи, нула смртни случаи ѝ се припишуваат.

Медиумските извештаи открија бројни смртни случаи на луѓе откако се заразиле со Ковид-19, особено кај стари лица во домови за нега, но властите во голема мера ги припишуваат на основните здравствени поплаки и не ги вбројуваат како смртни случаи од пандемијата.

На прес-конференција во понеделникот, Ву Чианју, инспектор од прво ниво на општинската здравствена комисија, рече дека директната причина за смртта на трите лица биле нивните основни состојби, сугерирајќи дека властите значително го промениле начинот на кој ги припишуваат смртните случаи од Ковид-19.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Жените одговорија каков е идеалниот љубовник според нивната замисла
Следната статијаПродажбата на витаминските пилули порасна во текот на пандемијата, но тие се голема измама!