„Ер Србија“ неделава објави дека во април ќе започне со тестирање на дигиталниот пасош и дека први ќе го испробаат патниците што летаат на релација Белград-Цирих.

Дигиталниот пасош е мобилна апликација на Travel Pass на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA), која треба да ги замени хартиените сертификати за вакцинација или тестирање на COVID-19.

Со апликацијата, патниците може да ја чуваат и управуваат со целата документација што им е потребна за патување на едно место.

Претходно, официјални претставници на Европската унија посочија дека ќе биде потребен некаков вид на сертификат за влез во земјите-членки, потврдувајќи дека патникот е имунизиран од коронавирус.

Дигиталните и патните пасоши не се исти

Но, дигиталниот пасош не е она што сè повеќе го нарекуваме „патен пасош“. ИАТА на својата веб-страница посочува дека употребата на оваа апликација не значи дека вакцината за корона ќе биде задолжителен услов за нашите патувања, туку дека тоа ќе зависи од политиката на одредени земји.

Значи, ако земјата во која сакаме да патуваме утврди дека услов за влез во неа ќе биде потврда за вакцинација или негативен тест, тогаш ќе можеме да ги земеме тие информации во дигитална форма, наместо да носиме документи.

Апликацијата Travel Pass треба да содржи консолидирани информации за тековните услови за влез во странски земји, но за кои лаборатории или центри во одредена дестинација дозволуваат тестирање или вакцинирање, што е предуслов за патување, објаснето е на веб-страницата на IATA.

Преку апликацијата, ќе може овластените лаборатории безбедно да доставуваат сертификати, како и за патниците да се уверат дека собраните сертификати се доволни за нивниот план за патување.

Овие сертификати потоа може да бидат испратени преку апликацијата до нивните организатори на патувања или авиокомпании.

ИАТА посочува дека за оние патници кои немаат паметни телефони, ќе бидат достапни класични, хартиени верзии, како и дека апликацијата ќе биде бесплатна за граѓаните, а цената што ќе ја плаќаат авиокомпаниите сè уште е непозната, но дека ќе се обиде до тоа ќе биде „што е можно пониско“.

Апликацијата не може да се најде или преземе во моментот, а информацијата што ја добивме од операторот на телефонскиот центар Ер Србија е дека нема да биде можно додека не започне тестирањето.

Првата авиокомпанија што го тестираше IATA Travel Pass е Singapore Airlines, чии патници кои летаат на релација Сингапур-Лондон ќе можат да ја тестираат пилот-верзијата од 15 до 28 март.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Го знаеме како затвор, но дали знаете што е денеска Алкатраз?
Следната статијаУправуваат со оружје со сомнителни резултати на психо-тестовите!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде